Міністерство освіти і науки України
Департамент освіти і науки Київської ОДА
Відділ освіти Білоцерківської РДА

Білоцерківський районний будинок дитячої та юнацької творчості

Зразкова літературно-публіцистична студія "Дзиґа"

Творча  характеристика

Літературно-публіцистичної студії
«Дзиґа»
Керівник Зінаїда Федорівна Литвин 

 

            Літературно-публіцистична студія «Дзиґа» розпочала свою творчу діяльність у 2005 році. До її складу входять старша та середня групи, віком від 11 до 18 років. Основний склад колективу нараховує 23 вихованці: старша група – 12, середня – 11. Початковий рівень налічує 10 вихованців.

         Навчання у групах проходить за трьома рівнями. Діти початкового рівня вчаться писати найпростіші твори: поетичні, прозові, складають казки. На заняттях гуртка знайомляться з найпростішими публіцистичними творами, зокрема замітками, та методами збору інформації для написання публіцистичних робіт у вигляді інтерв’ю. Крім цього діти вдосконалюють навики літературного письма і мовлення, здобутих на уроках української мови та літератури.

         Група основного рівня – це діти зі стійким інтересом до літературного слова. Вони крім написання перших літературних творів та висвітлення їх на сторінках шкільних газет, беруть участь у конкурсах різних рівнів і досягають значних результатів.

         У групі вищого рівня займаються обдаровані діти, які вміло володіють словом, добре розуміються на літературних та журналістських жанрах. Беруть участь у конкурсах різних рівнів, зокрема, обласних, Всеукраїнських, Міжнародних та досягають значних результатів. Вони стали переможцями Міжнародних конкурсів «Золота осінь Славутича»  та «Прес-весна на Дніпрових схилах», Всеукраїнського конкурсу ЗМІ «Артек – моя мрія», видають власну періодичну збірку літературних та публіцистичних матеріалів з однойменною назвою «Журнальчик про тебе і для тебе «Дзиґа».

         Заняття в студії дають можливість розвивати дітям свій інтелектуальний рівень, підвищувати рівень знань, здобутих на уроках з української мови та літератури, вчать дітей сміливо спілкуватися з людьми, беручи в них інтерв’ю для подальшого розміщення матеріалів у журналі. Окрім цього вихованці студії вчаться робити соціологічні опитування та опрацьовувати їх для подальшого використання у роботі.

         Творчі доробки вихованців студії неодноразово друкувалися у періодичній пресі Київської області та всеукраїнських виданнях. Можливості учнів студії необмежені. Вони не лише пишуть власні твори, а й спроможні відстояти свої знання Всеукраїнських турнірах, які прирівнюються до олімпіад. Зокрема, на турнірі юних журналістів, що проходить щорічно у м. Сумах,  команда «Дзиґа» достойно представила юних журналістів Київщини, а журнал «Дзиґа» був визнаний кращим виданням турніру.

   Керівник студії – Литвин Зінаїда Федорівна має гарні організаторські здібності, уміло володіє дитячою аудиторією, багато сил приділяє вихованню любові до українського слова, розвитку  творчих здібностей кожної дитини, формуванню духовної культури. Зінаїда Федорівна  протягом багатьох років підтримує в колективі товариські стосунки, виховує відповідальність та взаємоповагу: менші вчаться у старших, а ті залюбки допомагають молодшим оволодіти майстерністю слова, макетування, дизайну.

      Студія має великий досвід конкурсної роботи. Щороку вихованці вищого рівня беруть участь у 4-5 обласних, всеукраїнських, міжнародних конкурсах, де здобувають значні результати.

Крім цього вихованці гуртка займаються клубною роботою, вони разом проводять свята, вечорниці. Організовують та проводять вже п'ятий  рік районний конкурс юних журналістів шкільної преси. У 2012 році конкурс було оголошено відкритим, у якому брали участь 22 команди юнкорів з Київщини. Внаслідок цього районний конкурс юних журналістів здобув статус обласного - в березні 2013 року "Вперед, юнкор"! стане обласним (відкритим) конкурсом для юних акул пера.

        Та найголовніше, вихованці студії самі постійно беруть участь у конкурсах різних рівнів як індивідуально, так і в цілому, редакцією. Були учасниками та переможцями обласного конкурсу юних журналістів «Журналістський першоцвіт», кілька років поспіль ставали переможцями Міжнародного конкурсу юних журналістів «Прес-весна на Дніпрових схилах», м. Київ. Двічі виступали командно у Турнірі юних журналістів (м. Суми) – 2008, 2009 р.р., де журнал «Дзиґа» було визнано кращим дитячим виданням. Чотири роки підряд брали участь у Міжнародному фестивалі дитячої творчості, телебачення та преси «Золота осінь Славутича», у якому займали призові ІІІ та ІІ місця. У 2009 році стали переможцями Всеукраїнського конкурсу дитячої творчості «Артек – моя мрія» у номінації «Дитячі ЗМІ»; здобули І місце у обласному літературному конкурсі «Дивослово» (Пирогов В.) та ІІ місце у номінації «Краща збірка».

         Окрім цього гурток може пишатися своїми випускниками, які продовжують навчання у вищих учбових закладах з журналістської спеціальності. Аня Хабарова та Марина Гирявець (Бурдейна) освоюють видавничу майстерність та редагування у КПУ (інститут поліграфії), Наталка Морозова та Роман Невідомський навчаються на факультеті міжнародної інформації і права (кафедра журналістики) у Національному авіаційному університеті.

Марина Гирявець  працює редактором церковно-православної газети, а Наталка Морозова - випусковим редактором журналу "В-52".

         Юні журналісти на заняттях гуртка здобувають початкову допрофесійну підготовку, яка допомагає їм у виборі майбутньої професії.

Випускники  2010 року поповнили журналістську когорту: три вихованці  вступили до ВНЗ на спеціальність «Журналістика» - Валентин Пирогов, Євгенія Бородіна, Анастасія Коваленко. З 2012 року на факультеті журналістики успішно навчається  Роман Невідомський.

          За постійну творчу діяльність і ріст майстерності у квітні 2010 року 6 найкращих публіцистів були учасниками Міжнародного фестивалю комунікації «Артек+».  Цінні подарунки, дипломи переможців, вимпели стали нормою життя для вихованців студії. Бувають і невдачі, але вони слугують стимулом для натхнення та більш серйозної роботи.

            Діяльність літературно-публіцистичної студії та її продукція користується авторитетом не лише у школах Білоцерківського району, а й далеко за його межами. Випуску чергового номера журналу «Дзиґа» чекає дітвора і дорослі, його має кожна бібліотека шкіл району. На сторінках власного журналу гуртківці пишуть свої казки, вірші, роздуми. Та все ж перевагу віддають публіцистиці: тут і фейлетони, і есе, і нариси  та багато цікавої інформації.

            У гуртку діти спілкуються, діляться досвідом, навчаються самі та навчають інших. «Життя чудове і прожити його варто змістовно» – таке кредо юних «дзиґарів». Вони постійно у пошуку, працюють як для задоволення, так і для досягнення результатів. Найближчі плани – проведення ХІІ районного (відкритого) конкурсу юних журналістів "Вперед, юнкор!" (лютий, 2018 р.), участь у Міжнародному фестивалі-конкурсі дитячо-юнацької журналістики «Прес-весна на Дніпрових схилах» (травень,2019 року), Міжнародному конкурсі дитячої творчості, телебачення та преси "Золота осінь Славутича" (вересень, 2018 р.)